Товариство польської культури Закарпаття (ТПКЗ) імені Гнєви Волосєвич засновано у 1995 році за ініціативи групи ужгородських лікарів польського походження. З 1995 року засновником і головою ТПКЗ є Вакарова Галина Володимирівна, лікар обласної лікарні. Організація має обласний статус і налічує 153 членів. Польська меншина не має місць компактного проживання на Закарпатті й “розпорошена” по території області, зареєстровані члени Товариства проживають в Ужгороді, Мукачеві, Берегові, Чопі та інших населених пунктах Закарпаття. Це, в основному, представники інтелігенції – лікарі, педагоги, науковці та службовці – для яких ТПКЗ стало своєрідним клубом, де вони мають змогу спілкуватися польською мовою, брати участь у різноманітних культурно-просвітницьких заходах.

Одним із головних напрямів своєї діяльності ТПКЗ вважає пробудження національної свідомості польського населення Закарпаття, збереження і розвиток рідної мови, культури, релігії, традицій і звичаїв. Доброю традицією стало спільне відзначення національних і народних свят, активна участь у культурних заходах, що проводяться у рамках Товариства та всієї області.

Товариство є членом і активно співпрацює з Федерацією польських організацій в Україні (Львів – Київ), що дозволяє значно розширити та збагатити контакти в сфері культурно-просвітницької діяльності, збереженні та розвитку національної культури та традицій.

З 1999 року на базі Ужгородської ЗОШ № 5 функціонує польська суботньо-недільна школа при ТПКЗ, якій у квітні 2003 року було присвоєно ім’я відомого польського філософа-гуманіста Юзефа Тішнера (керівник школи – Пулик Тетяна Олександрівна). У школі, крім дітей членів ТПКЗ, навчаються польській мові та літературі, географії та історії Польщі ті, хто бажає вивчити польську мову, також функціонує група для дорослих.

ТПКЗ і польська суботньо-недільна школа ім. Юзефа Тишнера мають власні бібліотеки літератури польською мовою. Значна частина книжок бібліотеки Товариства була отримана в дар від польського міста Ярослав.

При Товаристві діє медична секція – “Коло лєкарське” – яка підтримує контакти із зарубіжними колегами, є ініціатором і організатором міжнародних наукових конференцій. “Коло лєкарське” було ініціатором підписання угоди про співпрацю між УжНУ та Сілезькою Медичною Академією (м. Катовіце, РП).

Створено молодіжну секцію, яка стала клубом для молоді ТПКЗ, де проводяться цікаві зустрічі, дискусії, семінари. За ініціативи молоді створено Клуб любителів польського кіно, й з грудня 2016 року у Товаристві щомісяця відбуваються перегляди польських фільмів.

ТПКЗ докладає багато зусиль для зміцнення культурних зв’язків Закарпатської області з сусіднім Підкарпатським воєводством.

Серед цікавих заходів, проведених Товариством, слід зазначити міжнародну науково-практичну конференцію «Польська культура у Західній Україні» (вересень 2007 року), міжнародну зустріч «Кроки по дорозі регіональної співпраці» (травень 2009 року), під час якої відбулася презентація книги колишньої вчительки Польської суботньо-недільної школи ім. Юзефа Тишнера Анни Гужиньської «Український досвід та рефлексії. Погляд польського вчителя». У червні 2016 року у рамках Міжнародного фестивалю Бруно Шульца проведено культурно-просвітницький захід «Бруно Шульц: знаний і незнаний».

Навесні 2015 року Товариство польської культури Закарпаття імені Гнєви Волосєвич урочисто відзначило 20-річчя своєї діяльності.

Щороку проводяться Дні польської культури, участь у яких беруть мистецькі колективи з Польщі. 5-6 травня гостем цьогорічних Днів польської культури буде Ансамбль пісні і танцю «Явор» Природничого Університету в Любліні.

ТПКЗ підтримує і розвиває дружні зв’язки з іншими національно-культурними товариствами Закарпатської області, а також з польськими неурядовими організаціями культурно-просвітницького спрямування, з якими укладено угоди про співпрацю.

Гнєва Волосєвич

Gniewa Wołosiewicz: PISARKA I DZIAŁACZKA POLONIJNA

Kalina (Gniewa) Wołosiewicz (z domu Jastrzębiec-Rudnicka), wybitna dziennikarka, pisarka, działaczka polonijna urodziła się 16 października 1913 roku w Kijowie. Jej ojciec, Walery Jastrzębiec-Rudnicki miał piękny majątek Łaski w powiecie Owruckim, ale wolał pracować w Kijowie jako adwokat, niż gospodarować na wsi. Kijowskie mieszkanie wyglądało jak muzeum: kryształy, miniatury, obrazy i kolekcje fajek. Продовжити читання “Гнєва Волосєвич”

Новини

“Fašiangová besiedka”

Дорогі друзі! 20 лютого 2023 року в Ужгороді у Генеральному Консульстві Республіки Словаччини з нагоди заходу “Fašiangivá besiedka” відбулася зустріч представників національних меншин Закарпаття. Дякуємо за запрошення для нашого Товариства Пані Яні Дудаш та культурно-просвітницькому товариству словацьких жінок “Довіра”. Разом з представниками угорської, русинської, єврейської, ромської громад ми мали можливість подякувати народу Словацької республіки та …

ЗВЕРНЕННЯ

Ми, члени Товариства Польської Культури Закарпаття ім. Ґнєви Волосєвіч, від імені усієї Полонії Закарпаття просимо Вашого сприянння та закликаємо підтримати Україну у боротьбі з російським агресором. Те, що відбувається в Україні, – це ҐЕНОЦИД! Це терор мирного населення нашої багатонаціональної держави. Це вбивства безневинних людей, яким немає виправдання. Україна в особі Президента Володимира Зеленського та …

День Незалежності

Запрошуємо відсвяткувати з нами День Незалежності 10 листопада о 15:00 в Театрі Лялок на Театральній Площі.

Kontakt

Towarzystwo Kultury Polskiej Zakarpacia im. Gniewy Wołosiewicz

Prezes: Teresa Proć

ul. Gojdy 8
88 000 Użgorod

tel: +380 67 354 21 90
email: info(małpa)tkpz.com.ua