Jesienne spotkanie literackie w naszej organizacji

25 października odbyło się spotkanie literackie: o ważnych wydarzeniach, ludziach i książkach z ubiegłego stulecia i tych współczesnych. 16 października minęła kolejna rocznica urodzin Gniewy Wołosiewicz – wybitnej Polki, pisarki, dziennikarki i działaczki polonijnej, imię której nosi nasze Stowarzyszenie.

Pierwsza część naszej imprezy nazywała się „Gniewa Wołosiewicz: pamiętamy, szanujemy, podziwiamy”. Wiceprezes TKPZ p. Ludmiła Fedorczuk opowiedziała o początkach naszej wirtualnej znajomości z Gniewą Wołosiewicz – od tego, jak w 2005 roku podczas obchodów 10-lecia TKPZ otrzymaliśmy w prezencie od znanej użhorodzkiej artystki p. Tetiany Romanowej piękny portret, narysowany przez nią podczas pobytu w Paryżu i osobistego zapoznania się z uroczą polską pisarką, dziennikarką i działaczką społeczną o niezwykłym losie – Panią Gniewą Wołosiewicz. Udostępniła nam do przeczytania książkę „Równolegle” autorstwa Gniewy i Kostka Wołosiewiczów. Później przeczytaliśmy tę książkę i na kolejnym spotkaniu naszego stowarzyszenia zdecydowaliśmy, że Towarzystwo będzie nosić imię Gniewy Wołosiewicz. W celu zrozumienia powodów takiej decyzji warto przeczytać sobie informację na głównej stronie www.tkpz.com.ua o tej niezwykłej kobiecie.

Druga część naszej imprezy dotyczyła ważnej nowości z dziedziny współczesnej literatury polskiej – przyznania literackiej Nagrody Nobla polskiej pisarce Oldze Tokarczuk. Nasza koleżanka p. Iryna Jaksmanyćka opowiedziała nam o tym ważnym wydarzeniu oraz twórczości Olgi Tokarczuk.

Podczas prezentacji wykorzystywano zasoby techniczne, uczestnicy zaś mogli obejrzeć zdjęcia ilustrujące przedstawione tematy.

Uczestnikami spotkania byli członkowie TKPZ im. Gniewy Wołosiewicz, w tym uczniowie punktu nauczania języka polskiego. Punkt jest uczestnikiem projektu „Biało-Czerwone ABC. Program rozwoju polskiej edukacji na Ukrainie”, projekt jest współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 r. za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.